czwartek, 29 listopada 2012

Ceramika - naszyjniki

Ceramika jest niezwykle uniwersalnym materiałem do tworzenia biżuterii. Można jej użyć zarówno do tworzenia wisiorów, zawieszek, kolczyków jak również eleganckich naszyjników. 
Podoba mi się w niej to, że jest dostępna w wielu kolorach, kształtach i rozmiarach w związku z czym można się nią po prostu bawić. 
Ładnie wygląda także jako dodatek, czasem wystarczy jedna ceramiczna kula aby nadać całości zupełnie inny wyraz. 
Jedynym minusem ceramiki jest jej waga. Jeśli cały naszyjnik zrobimy z ceramiki, na pewno musimy liczyć się z tym, że nie będzie lekki. Dlatego często sama mieszam ceramikę na przykład z drewnem.
Poniżej zdjęcia. Tutaj same naszyjniki. Następnym razem będą wisiory i bransoletki. 


 Naszyjnik i bransoletka z granatowej ceramiki z metalowymi przekładkami. Bransoletka została zrobiona z oliwek o wielkości 18mm, natomiast naszyjnik z kul o wielkości 20mm i 25mm oraz oponek i owali.




 Naszyjnik wykonany w całości z kul ceramiki w różnych odcieniach różu. Kule o wielkości 25mm i 30mm. 



Naszyjnik wykonany z kul o wielkości 20mm. Może służyć jako dodatek nie tylko do eleganckiej sukienki, ale również na co dzień.




 Tutaj seria naszyjników, w których połączyłam ceramikę z drewnem. Takie połączenie również jest ciekawe i nie jest tak ciężkie jak w przypadku samej ceramiki. Część naszyjników zrobiłam na wstążce z tego względu żeby można było regulować długość. Taki naszyjnik ładnie wygląda zarówno na krótko do bluzki czy swetra, jak również na długo zawieszony na golf.










Tutaj naszyjnik z dużych kul - 25mm i 30mm oraz oliwek. 




Ten naszyjnik również składa się z kul o wielkości 20mm, 25mm i 30mm. Widać także różnicę w przekładkach jakich użyłam w naszyjnikach, czasem to właśnie one nadają naszyjnikowi jego charakter.



Dwa kolory i dwa kształty. Trochę różnorodności :)



Teraz nieco inne naszyjniki. Zastosowałam kule o wielkości 20mm oraz mniejsze i większe oliwki. całość oplata sznurek woskowany. Naszyjniki nieco dłuższe od poprzednich. 






 Widać także, że ceramika sama w sobie jest bardzo różnorodna, jest gładka, z paskami, nakrapiana, spękana itp. Za każdym razem jednakże tworzy ciekawy efekt.








 Teraz dwa naszyjniki, w których się zakochałam :) drobne kuleczki ceramiczne o wielkości 14mm zawieszone na rzemieniach. Niby taki sobie po artystyczny nieład, ale na szyi tworzą naprawdę coś wspaniałego :)


poniedziałek, 26 listopada 2012

Lawa wulkaniczna

To dziś jeszcze trochę o lawie wulkanicznej. Lawę można wykorzystać właściwie do wszystkiego - można stworzyć z niej naszyjnik sam w sobie, jak również stanowi doskonały dodatek do kamieni. 
Dostępna w różnych kolorach, kształtach i rozmiarach. Uwielbiam ją :)
Często wykorzystywałam ją jako dodatek do innych kamieni, pasuje właściwie do wszystkiego. Tutaj tylko kilka zdjęć.


  Kostki i kule, proste kształty, tworzą całkiem dobraną parę




 











 Tutaj połączenie czarnej lawy z białym szkłem weneckim, całość tworzy ciekawy kontrast







Tutaj wisior, który został zrobiony z barwionej na fioletowo i czarnej lawy oraz elementów metalowych






Lawa wulkaniczna ładnie współgra także z marmurem, co widać na zdjęciu poniżej 


Turkus, Howlit, Turkmenit

Dzisiaj trochę o turkusie i howlicie. Często korzystałam z obydwu kamieni, zawsze jednakże zastanawiałam się jaka jest między nimi różnica.
Wiadomo, że większość kamieni jest barwiona, a często zdarzają się sytuacje kiedy tych dwóch nazw używa się do nazwania tego samego kamienia, a nawet zamiennie.
Z ciekawości zajrzałam do literatury, dokładnie do "Ilustrowanej Encyklopedii Skał i Minerałów" autorstwa Jerzego Żaby. Oto co znalazłam:

"Howlit - minerał z gromady krzemianów. Tworzy kryształy o pokroju tabliczkowym albo listewkowym. Często występuje w skupieniach drobno- lub skrytokrystalicznych, masywnych, łuseczkowych, gruzełkowatych, kulistych bądź ziemistych. Jest minerałem przeświecającym do nieprzezroczystego, o matowym albo słaboszklistym, porcelanowym połysku. Odznacza się równym i gładkim bądź ziarnistym przełamem oraz brakiem łupliwości. Ma przeważnie barwę białą, a rzadziej białoniebieską. Czasami wykazuje brunatne, ciemnoszare lub czarne żyłkowanie."

"Turkus (kalait) - minerał z grupy fosforanów. Tworzy - bardzo rzadko - niewielkie, słupkowe kryształy. Przeważnie występuje w skupieniach zbitych, skrytokrystalicznych, nerkowatych bądź rzadziej - naciekowych (stalaktytowych). Często tworzy naloty, naskorupienia, żyłki lub konkrecje. Jest minerałem kruchym, przeświecającym do nieprzezroczystego, o szklistym, woskowym, porcelanowym albo matowym połysku. Odznacza się wyraźną, dwukierunkową łupliwością oraz muszlowym, ziarnistym bądź gładkim przełamem. Ma barwę jasnoniebieską, niebieską, błękitnoniebieską, zielononiebieską lub zieloną. Często charakteryzuje się pajęczą siecią manganowych lub limonitowych dendrytów (turkus pajęczynowy). Niekiedy zawiera też plamiste lub żyłkowe jasne albo ciemne przerosty."


Nie znalazłam jednakże odpowiedzi na wszystkie moje pytania i wątpliwości. W internecie na różnych stronach spotkałam się jeszcze z jedną nazwą, chodzi mianowicie o turkmenit. 
Turkmenit ma być barwionym na niebiesko howlitem.Niestety żadnych konkretnych informacji nie znalazłam. 

Zatem z czym przez te wszystkie lata miałam tak naprawdę do czynienia? Człowiek uczy się przez całe życie.

Pomijając co czym jest, przejdę do zdjęć :)




















Jeszcze kilka zdjęć, na których można zauważyć barwienie howlitu:










Jeszcze trzy naszyjniki o nieco innej strukturze. Wszystkie bardzo podobne, różnią się drobnymi szczegółami